HMS Warspite

Vessel Type
Naval » Royal Navy
Ship Dates
Date launched: January 29 1884
End date: April 4 1905
Owner or managing owner(s)
Royal Navy
Vessel Description

HMS Warspite was an Imperieuse-class first-class armoured cruiser, launched on 29 January 1884 and commissioned in 1886.

Warspite was the flagship on the Pacific Station between 1890 and 1893. Four midshipmen were lost in a canoeing accident off Vancouver Island on 15 July 1891. She then was a port guard ship at Queenstown until 1896. From 1896 until 1902 she again served as the flagship of the Pacific Station. Captain Thomas Philip Walker was appointed in command in March 1899, when Rear-Admiral Henry Palliser was Commander-in-Chief of the station. In June 1899 she became the flagship of Rear-Admiral Lewis Beaumont, and from late 1900 she was the flagship of Rear-Admiral Andrew Bickford, with Captain Colin Richard Keppel as flag captain in command of the ship. In late March 1902, Rear-Admiral Bickford transferred his flag to the newly arrived HMS Grafton, and was joined by Captain Keppel. Warspite returned home under the command of Captain John Locke Marx (who had arrived on Grafton), stopping at Bahia and São Vicente, Cape Verde on the way. She arrived at Plymouth on 28 May 1902, and paid off at Chatham on 1 July, when she was placed in the D Division of the Dockyard reserve and prepared for emergency service.

Sources:

Related Artifacts
Ring (M972.143.5)
Ring (M973.7.1)